Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi ilk yılında iki ödül birden kazandı

Soyak'ın İzmir ve İstanbul'da 33 devlet okulunda hayata geçirdiği Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi, bu yıl 6. Kez düzenlenen KSS Pazaryeri Etkinliği'nde "Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çözümü Büyük Ödülü"nün sahibi oldu. Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi büyük ödülün yanı sıra 'Çevre Alanında Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Çözümü Ödülü' nü de kazandı. Bu sene 6.sı gerçekleştirilen etkinliğin ödülleri 10 Aralık'ta Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Tüm projelerinde ve yaptığı her çalışmada sürdürülebilir yaşam yaklaşımını benimseyen Soyak'ın, 2014-2016 yılları arasında İzmir ve İstanbul'da 33 devlet okulunda hayata geçirdiği Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi, CSR Europe (KSS Avrupa) tarafından geliştirilen ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (KSS Türkiye) tarafından düzenlenen Pazaryeri etkinliğinde iki ödül birden kazandı. Pazaryeri etkinliğinde Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi uluslar arası jüri tarafından Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çözümü Büyük Ödülü'nü kazandı. Akıllı Yıldızlar büyük ödülün yanı sıra Çevre Alanında Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Çözümü Ödülü' nün de sahibi oldu.

Bu yıl 6.sı düzenlenen KSS Pazaryeri Etkinliği'nde 19 proje yarıştı. Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi ile büyük ödülü kazanan tek ulusal marka olan Soyak Holding' in Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk, ödülü Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Serdar Dinler' in elinden aldı.

2014 yılında hayata geçen Akıllı Yıldızlar Projesi'nin ilk ödül heyecanının yaşandığı törende Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk, ödüllerin projeye emek veren herkesi çok mutlu ettiğini belirtti. Çelenk "Soyak olarak gelecek nesillere karşı sorumluyuz" diyerek sözlerine şöyle devam etti. "Sürdürülebilir yaşam yaklaşımını benimseyen bir şirket olarak 2007 yılında hayata geçirdiğimiz 'Geleceğe Bir Damla Sakla' kurumsal sosyal sorumluluk projesinin ardından bu yıl enerji tasarrufu konusunda yine ilkokul öğrencilerini kapsayan Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Sosyal Sorumluluk projemizi başlattık. Çünkü su ve enerji gelecek için yaşamsal önemi olan iki unsur. Ve dünyamız bu iki konuda da ne yazık ki fakirleşiyor. Yine hedefimiz bu sefer öğrenciler ve çağımızın en önemli konusu enerjinin tasarrufu hakkında farkındalık ve bilinç yaratmak."

Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi'ni memleket meselesi olarak gördüklerini belirten Çelenk, sözlerine şöyle devam etti: "Eğer enerjiyi verimli ve tasarruflu kullanıp, üretim ve tüketimimizi de dengeleyebilirsek, ülkemiz için de çok büyük bir adım atarız." Bu adımı atmak için davranış değişikliğinin önemine değinen Çelenk; "Ağaç yaşken eğilir düşüncesiyle sürdürülebilirlik yaklaşımını odak edinmiş bir şirket olarak elimizi taşın altına koyduk. Ve bu konuda ilkokullarda, öğrencilerle ve öğretmenlerle yol almak istedik. Akıllı Yıldızlardan birinin bile sürdürülebilir yaşam için bir adım atması ülkemiz için çok önemli." Çelenk projenin ilk ödüllerini böyle önemli bir etkinlikte kazanmış olmasına da dikkat çekerek, projenin hayata geçmesinde Soyak gönüllülerinin ve iş ortaklarının çok emeği olduğunu vurguladı.

Özel sektörün kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarını paydaşlarına anlattığı interaktif bir platform olan KSS Pazaryeri bu yıl 6. Kez düzenlendi. Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından düzenlenen 2014 KSS Pazaryeri Etkinliği, Türkiye'nin Stratejik Vizyonuna katkı sağlamak amacında olan sorumlu şirketlerin uluslararası arenada örnek olacak Kurumsal Sosyal Sorumluluk çözümlerini göstermek amacı ile "İşletme 2023" temasıyla gerçekleştirildi.

19 farklı projenin yer aldığı etkinlikte, yılın kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ödüllendirildi. BJK (Beşiktaş Jimnastik Kulubü) ve şair Enver Ercan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Katkı Ödülü'nü alırken Yılın Yerel Girişimcisi Ödülü de Mustafa Dedecan' a verildi.

Projeleri değerlendiren jüri üyeleri arasında Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı CSR Europe Yönetim Kurulu üyesi Serdar Dinler, CSR Europe Genel Direktörü Stefan Crets, Ukrayna Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Maryna Saprykina ve İsveç Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Marianne Bogle bulunuyordu.

Akıllı Yıldızlar Hakkında

Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Sosyal Sorumluluk Projesi 2014-2016 yılları arasında İstanbul ve İzmir'de 33 devlet okulunda hayata geçirilecek. Proje ortakları arasında İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile Bilgi Üniversitesi'nin yer aldığı Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi'nin amacı 4. sınıflarda Fen ve Teknoloji ders müfredatına paralel olarak işlenecek konularla ilkokul öğrencilerinde, bu öğrencilerin öğretmen ve velilerinde enerji tasarrufu, enerjinin verimli kullanımı ve sürdürülebilir yaşam için önemi konularında farkındalık yaratmak.

Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi'nde 250 öğretmen 4000 saat boyunca bilgilenip enerji öğretmeni olarak görev alacak. Akıllı Yıldızlar Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi ile aynı zamanda 10.000 veliye toplamda 20.000 saat seminer verilecek. Projenin gerçekleşeceği okullarda öğrenim gören toplam 45.000 öğrenci de farklı zaman dilimlerinde enerji şenliklerine katılacak. Akıllı Yıldızlar'ın web içerikleriyle de tüm Türkiye'de toplamda yaklaşık 50.000 öğrenciye ulaşarak, proje sonunda 150.000 saatlik bilinçlendirme hedefleniyor.

Proje, aynı adı taşıyan web sitesi (www.akilliyildizlar.com) vasıtasıyla tüm Türkiye'deki çocuklara enerji tasarrufu ve sürdürülebilir yaşamın önemini aktaran mesajlarla da ulaşıyor. Bu sitedeki içeriklerden tüm Türkiye'deki öğretmenler, öğrenciler ve veliler yararlanabiliyor. Sitede aynı zamanda çocuklar için hazırlanan bir oyuna da yer veriliyor.

Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Sosyal Sorumluluk Projesi'nde belirlenen okullardan öğretmenler; akademisyen ve konularında uzman eğitmenlerce hazırlanmış 2 günlük eğitici eğitimine katılıyorlar. Eğitici eğitimini tamamlayan öğretmenler sınıflarındaki çocuklara enerji, enerjinin verimli kullanımı ve tasarrufu konularında eğitim veriyor, velileri için seminerler düzenliyor, okuldaki diğer çocuklar ve onların velilerinde farkındalık yaratmak üzere okullarda çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği Enerji Günleri'ni düzenliyorlar. Eğitime katılan çocuklar, öğretmenlerinin gözetimi ve yönlendirmesinde enerji tasarrufu konusunda alınabilecek önlemleri gözlemleyerek çözüm önerileri geliştirecek ve bunları arkadaşları ve aileleriyle paylaşacaklar.

Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi 2013-2014 öğretim yılının ikinci yarısında Küçükçekmece ve Başakşehir'deki ilkokullarda gerçekleştirildi. Bu okullar Altınşehir İlkokulu, Osman Zeki Üngör İlkokulu, Arif Nihat Asya İlkokulu, Toki Şehit Er Yılmaz Özdemir İlkokulu, Mustafa Kemal Paşa İlkokulu, Bahçeşehir Süleyman Demirel İlkokulu, Hacı Avni Osman Gül İlkokulu, Mahmut Şevket Zırh İlkokulu, Toki Osmangazi ilkokulu ve Nurettin Topçu İlkokulu.

Akıllı Yıldızlar'ın İstanbul'daki son ayağında, Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile belirlenen 5 ilkokulun yanı sıra, Yılmaz Soyak İlkokulu ve Bilge Soyak İlkokulu ile Erkut Soyak Anadolu Lisesi'nde de çalışmalar başladı. Arnavutköy'deki 5 ilkokul TOKİ Taşoluk İlkokulu, Arnavutköy İlkokulu, Cemal Reşit Rey İlkokulu, Aşık Veysel İlkokulu, Piri Reis İlkokulu.

Yeni dönemde tasarım ve uygulamaları Soyak tarafından gerçekleştirilen "Enerji Köşeleri"nin açılışları da okullarda gerçekleştirilecek. Enerji Köşelerinde;,öğrencilerin uygulamalı olarak öğrenebileceği aydınlatma yöntemlerinden akkor ampuller ve LED ile aydınlatma, rüzgâr türbini ve güneş paneliyle elektrik üretimi, karbondioksit sensörü, otobüs-araba-bisiklet kullanımı, aydınlatma sensörü, ısı yalıtımı, doğal ışıklık, enerji verimli camlar ve küresel ısınma konularındaki maketlerle birlikte, temel mesajları içeren görseller de bulunuyor.

Projenin ilk sonuçları

Yukarıda isimleri verilen ve ilk olarak bu 10 okulda hayata geçirilen Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi'nin sonuçları da şöyle:

Projede İstanbul Başakşehir ve Küçükçekmece'de hayata geçirilen 10 okulda; 150 öğretmene, yaklaşık 12.000 öğrenci ve 4000 veliye erişildi. Projenin ilk dönem sonuçlarına göre enerji günleri dahil olmak üzere toplamda 48.000 saatlik bilinçlendirme gerçekleştirilmiş oldu. Projede 1500 öğrenci kapsamında yapılacak araştırmanın ilk ayağında 750 öğrenciyle anket gerçekleştirildi.

Projenin öğrenci eğitimlerinde, yapılan ön test ve son test değerlendirme sonuçlarına göre, öğrencilerin son testte önermelere verdikleri cevapların doğruluk düzeyinin %16 arttığı görüldü. Son testte doğru cevap verme oranı en çok artan önermeler sırasıyla;

– Enerji kaybolmaz, sadece biçim değiştirir.

– Güneş ve rüzgâr gibi doğal olarak tekrar oluşan enerji kaynakları, yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.

– Evde kaloriferlerin üzerine bırakılan havlular, ısınma için daha fazla enerji harcanmasına neden olur.

Bunun yanı sıra yeşil bina hakkındaki önermede de ön test ve sonrasında önemli bir değişim olmuştur. "Yeşil bina yeşile boyalı binadır" önermesinin yanlış olduğunu belirten öğrenci sayısında %40'lık bir artış olması, bu konuda daha küçük yaşta bir bilinç oluştuğunu bize göstermiştir.

2 yıl içinde toplam 33 devlet okulunda gerçekleştirilecek olan Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Sosyal Sorumluluk Projesi'nin İstanbul'daki ilk döneminde yer alan 10 ilkokulda tüm 4. Sınıf öğretmenleriyle de eğitici eğitimlerine yönelik bir anket gerçekleştirildi. Bu anketin sonuçlarına göre de öğretmenlerin % 95 oranında eğitici eğitiminden memnun kaldıklarını ve kişisel gelişimlerine de pozitif etki ettiğini belirttiklerini söyleyebiliriz.


 

Akıllı Yıldızlar KSS Pazaryeri'nde büyük ödülün sahibi oldu...
Euro.Message madebycat ®